شیوه بارگذاری و مدیریت عکس در محیط Word

نکاتی چند را برای شما بازگو می کنم که برخی از آنها صرفا یادآوری و برخی دیگر ممکن است برای شما جدید باشد.

1- هرگز از درون نرم افزاری دیگر غیر از مجموعه آفیس یک Object (شیئ) را Copy/Paste نکنید. این کار موجب می شود، این شیئ به عنوان یک عنصر خارجی در فایل ورد شما بارگذاری شود. این کار چند اشکال عمده به وجود می آورد. اولاً اینکه سرعت Word شما در بازخوانی و تجزیه و تحلیل فایل بسیار کاهش پیدا می کند. دوماً اینکه اگر در جایی که پرینت می گیرد، نرم افزار مبدأ را نداشته باشد، تصویری در فایل Word شما نمایش داده نمی شود. سوماً اینکه برخی اوقات در کامپیوتر خودتان هم نیاز دارید که اول نرم افزار مبدأ را باز کنید و بعد فایل Word را بخوانید و در غیر این صورت امکان نشان دادن تصاویر باز هم وجود ندارد. بهتر است که در هر نرم افزاری که کار می کنید، خروجی JPG بگیرید و بعد آن را در فایل Word بارگذاری کنید.

2- اگر نرم افزار مبدأ شما اتوکد است، اول در اتوکد خروجی PDF بگیرید و بعد PDF را در فتوشاپ به JPG تبدیل نمایید و نهایتاً خروجی JPG را در Word بارگذاری نمایید. این کار برای حفظ کیفیت نقشه بهتر است.

3- هنگام بارگذاری فایل JPG در محیط Word باید از طریق دکمه زیر در زبانه Insert عمل نمایید.

سپس در پنجره Open که به شما می دهد فایل را انتخاب نموده و کار خود را انجام دهید.

4- وقتی روی تصویر خود دوبل کلیک می نمایید، زبانه Format ظاهر می شود. در زبانه فرمت و در قسمت Wrap Text بگذارید که این تنظیم همیشه وجود داشته باشد و هرگز آن را تغییر ندهید.

این تنظیم، پیش فرض نرم افزار Word است. نرم افزار Word یک نرم افزار متن گراست و محیط اصلی آن متن است. اگر می خواهید که روی عکسی علامت بگذارید، این کار را در نرم افزارهای دیگری مانند Corel، AutoCAD، Photoshop و غیره انجام دهید که Corel در این میان از همه بیشتر توصیه می شود. علامت گذاشتن در محیط Word موجب می شود که با کوچکترین تغییری در متون بالایی، برای عکس و علامت های شما مشکل به وجود بیاید و این کار، همه صفحه آرایی شما را باطل می کند. حال این چه فرمتی است؟

اگر به نوشته روی تصویر دقت کنید، گزینه اول In Line with Text را نشان می دهد. این حالت با عکس مانند نوشته برخورد می کند. منتها نوشته ای با ابعاد و کاراکتر بسیار بزرگ. تصویر شما دیگر این طرف و آن طرف نمی پرد و مشکلی برای شما ایجاد نمی کند. با متن های شما بالا و پایین می رود و هر جا که مایل باشید، اگر جایی در میان متون وجود داشته باشد، در آن صفحه و در غیر این صورت در صفحه بعدی قرار می گیرد و هرگز هم از نظر شما پنهان نمی شود. اما یک شرط مهم وجود دارد.

آن شرط این است که همواره عکس خود را در خطی جداگانه نگاهداری کنید. این خط بین متن قبل از عکس و متن بعد از آن با یک اینتر ایجاد می شود. حال این تضمین وجود دارد که همواره عکس شما در جایگاه خود در میانه این دو متن قرار دارد. اگر می خواهید تصویر شما در کنار متن شما قرار گیرد، آن را در جدول Copy/Paste نمایید. این تصویر گذاشته شده در جدول می تواند در خانه کناری خود متن داشته باشد. متنی که در خانه کناری آن قرار دارد می تواند بخشی از متن پایان نامه باشد یا اینکه توضیح عکس باشد که در کنار آن قرار گرفته است. بدین ترتیب:

مرحله اول: ایجاد جدول

 

مرحله دوم: قراردهی عکس و نوشته ها در جدول

 

مرحله سوم: نامرئی کردن جدول. اول آن را با کلیک در گوشه سمت راست بالای آن انتخاب کنید و پس از آن با باز کردن منوی زیر در زبانه Home گزینه No Border را انتخاب نمایید:

5- در انتها اگر فایل خود را با فرمت Doc به جای Docx که در افیس های 2007 به بعد باب شده است، ذخیره نمایید، عکس های بهتر با متن ها جفت و جور می شوند.

6- حال اگر فونت های نوشته های خود را تغییر دهید، جای عکس ها نسبت به نوشته های شما تغییر نمی کند. ممکن است که از این صفحه به آن صفحه شود. اما همواره بین نوشته هایی که گذاشته اید، باقی می مانند.

7- نگران فونت ها نیز نباشید. اگر می خواهید آنها در یک نرم افزار Word دیگر تغییر نکند، آنها را ثابت کنید و راه آن PDF کردن نیست. بلکه وارد شدن از طریق زیر است:

مرحله اول: زبانه File و گزینه Option.

 

مرحله دوم: در پنجره Option گزینه Save از منوی کناری سمت چپ و فعال کردن گزینه Embed Fonts in the Files که در عکس علامت گذاری شده است.

گزینه اول زیر مجموعه این قسمت را فعال نکنید، زیرا در این صورت تنها شکل فونت کاراکترهایی که در این فایل نوشته اید نگاهداری خواهد شد و اگر در کامپیوتری که این فونت را ندارد، اقدام به ویرایش فایل نمایید، ممکن است برخی از حروفی که به تازگی استفاده کرده اید، با فونتی متفاوت نشان داده شود.

گزینه دوم را همواره فعال کنید. زیرا در غیر این صورت همه فونت های موجود در شاخه فونت ویندوز وارد فایل شما خواهد شد و خیلی پر حجم می شود. پس نتیجه این طور می شود:

 

این هم از مشکل فونت. موفق باشید.

/ 2 نظر / 838 بازدید
gg

ساده و کارآمد. مرسی.

خدا خیرت بده